tel. 507 236 033, e-mail: biuro@klimarosa.pl
Klimatyzacje - sprzedaż, montaż, serwis.
Wentylacje - sprzedaż, montaż, serwis.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła a kominek i okap


Zarówno kominek, jak i okap kuchenny stanowią obecnie nieodzowny element niemal każdego polskiego domu jednorodzinnego. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, mimo nieustannie rosnącej popularności, nie jest jeszcze rozwiązaniem tak powszechnie spotykanym. W związku z tym faktem, wiele osób zainteresowanych jej zastosowaniem nie jest pewna tego, w jaki sposób korelować ona będzie z pozostałym wyposażeniem, intensywnie oddziaływującym na powietrze w domu.

Poniżej przedstawiamy Państwu zatem krótki opis najważniejszych czynników dla wentylacji mechanicznej, pracującej we wspólnej przestrzeni z kominkiem lub okapem kuchennym.

Wentylacja mechaniczna a okap kuchenny

Co do zasady, okap kuchenny nie jest żadną przeszkodą dla instalacji wentylacji mechanicznej, jednak należy przy tym pamiętać o jednym niezwykle istotnym czynniku. Poszczególne przewody wentylacyjne (przynależne systemowi rekuperacyjnemu oraz te, do których podłączony jest okap) muszą być od siebie oddzielone, co wynika bezpośrednio z niejednolitej specyfiki działania obu urządzeń.

Połączenie tych układów mogłoby spowodować co najmniej dwa dość poważne problemy – zredukowanie efektywności pracy wentylacji oraz o wiele szybszą eksploatację filtrów wymiennika ciepła, wynikającą z dużego zanieczyszczenia powietrza wchłanianego przez okap. Trzecim przeciwskazaniem jest ponadto ryzyko utraty udzielanej przez producenta rekuperatora gwarancji.

Wentylacja mechaniczna a kominek

Kominków również nie zaleca się łączyć bezpośrednio z systemem wentylacji mechanicznej. Powinny być one wyposażone w tzw. zamkniętą komorę spalania, posiadającą zupełnie niezależne przewody, pozyskujące powietrze spoza budynku. W przeciwnej sytuacji, kominek pobierałby część powietrza z wnętrza domu, co negatywnie wpływałoby na pracę rekuperatora.

Przy zachowaniu oddzielnych systemów wentylacyjnych dla obu urządzeń, wentylacja mechaniczna nie tylko bezproblemowo koegzystuje z kominkiem, ale wręcz zapewnia mu zwiększoną efektywność działania. Bazując na wytwarzanym przez siebie ciągu powietrznym, doskonale rozprowadza ciepło wytwarzane przez kominek po całym domu, bez konieczności inwestowania w specjalistyczne systemy DGP (dystrybucji gorącego powietrza).