Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – alternatywa dla rozwiązań grawitacyjnych

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie słyszał o wentylacji mechanicznej czy rekuperacji. W owym czasie u podstaw optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz domów jednorodzinnych leżał czynnik o wiele bardziej prozaiczny. Były nim mianowicie ujścia wentylacyjne, występujące w połączeniu z nieszczelnością drzwi oraz okien, zapewniające samoistny przewiew w budynku. Obecnie jednak technika i standardy stosowane w budownictwie istotnie poprawiły się pod tym względem, oferując lokatorom konstrukcje docieplane i doskonale izolowane przed zimnym powietrzem z zewnątrz. W związku z tym, zmianie musiało również ulec podejście do wentylowania przestrzeni, wymagające w tych nowych okolicznościach zewnętrznego wsparcia dla naturalnych procesów przewietrzających.
 

NASZE REALIZACJE – SPRAWDŹ

 
Jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań problemu jest wentylacja mechaniczna, coraz częściej stosowana w polskich domach. Zanim jednak wspomnimy o konkretnych rodzajach wentylacji mechanicznej, warto zacząć od przedstawienia najważniejszych różnic pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna, nazywana również naturalną, jest wariantem wciąż najczęściej wykorzystywanym w Polsce. Działa ona na bardzo prostej zasadzie, usuwając zużyte powietrze z budynku i zastępując je nowym i świeżym, za pośrednictwem naturalnego ciągu wytwarzanego przez kanały wywiewne oraz nawiewniki. Ciąg generuje się samoczynnie, w związku z różnicami w ciężarze powietrza – tego znajdującego się w domu (ciepłego) oraz pochodzącego z zewnątrz (zwykle zimniejszego). Jak nietrudno się domyślić, główną wadą wspomnianego systemu jest to, że działa on efektywnie tylko w zimne pory roku. Wiosną i latem natomiast jego wydajność spada ze względu na fakt, iż powietrze na dworze oraz wewnątrz budynków ma zbliżoną do siebie temperaturę.

Alternatywą w stosunku do tego rozwiązania jest z kolei wentylacja mechaniczna wywiewna, opierająca się na wymuszaniu przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne, przy wykorzystaniu wspomaganego mechanicznie wywiewu. Dzięki temu w porównaniu z poprzednio omawianym systemem udaje się zyskać dwie podstawowe korzyści. Cyrkulacja powietrza w domu znajduje się pod kontrolą, natomiast efektywność przewiewu nie jest już uzależniona od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Na tym jednak jej zalety nie muszą się kończyć.

Najbardziej docenionym obecnie na rynku rozwiązaniem jest nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z uwzględnionym w ramach swojej konstrukcji rekuperatorem. Tego typu system stanowi niejako „wentylację w pakiecie rozszerzonym”, zapewniającym użytkownikowi m.in.:

  • odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza,
  • w pełni precyzyjną kontrolę nad przewiewem,
  • optymalizację poziomu wilgotności powietrza wewnątrz domu,
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń,
  • filtrację powietrza z zanieczyszczeń, spalin, bakterii, alergenów oraz innych drobnoustrojów.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to nasza specjalność! Jesteśmy z Płocka jednakże nasze usługi prowadzimy na terenie województwa mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – Płock, Warszawa, Toruń, Lipno, Gostynin, Włocławek. Zapewniamy szybki i fachowy montaż systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją wykonany przez doświadczonych pracowników.

 

Skontaktuj się z Nami